Genç Girişimci Desteği

Genç girişimci desteği nedir?

Genç girişimci desteği Maliye bakanlığının 29 yaş ve altı gençleri vergi mükellefi olmaları için teşvik eden bir destektir.

Genç Girişimci desteğinin içeriğinde hangi teşvikler var?

Bir yıl Bağ-kur 4b sigorta primi ödemesi devlet tarafından karşılanır. 2022 yılı için bu tutar aylık 1726,38 TL, yıllık ise 20.716,56 TL destek anlamına geliyor. Ayrıca Gelir vergisinde 75.000 TL net kâra kadar vergi alınmıyor. Ancak bu hiçbir vergi ödemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Şahıs şirketi yazımızda ödenecek vergiler yazımıza bakabilirsiniz

Genç Girişimci desteğinden kimler faydalanabilir ?

Bu destekten sadece şahıs işletmesi sahipleri faydalanabilir. Daha önce vergi mükellefi olmamış, açılış sırasında 29 yaş altında olan kişiler bu destekten faydalanabilir.

Genç Girişimci Desteğinden Kimler Faydalanamaz?

Vergi açılışını zamanında bildirmeyenler, daha önce vergi mükellefi olanlar, Limited şirket ortakları, 2022 yılı için 1993 yılı doğumlu olup ,ay olarak açılış tarihinden önce doğanlar bu teşvikten faydalanamaz.

Genç girişimci desteğinden faydalanmak için yapılması gereken işlemler nelerdir?

Destekten faydalanmak için vergi açılışı sonrası vergi dairesine “ Genç Girişimci Talep Dilekçesi verilir. Vergi dairesi, gerekli kontrolleri yaptıktan sonra “Genç Girişimci Olumlu Yazısı” nı sistem üzerinden gönderir. Vergi dairesindeki işlem böylece tamamlanmış olur. Bağkur 4b işlemi için, vergi dairesinden alınan Genç Girişimci olumu yazısı, Vergi levhası ve Bağ-kur desteği için talep dilekçesi  ile İş yerinin bulunduğu ilçedeki sgk kurumuna başvuru yapılır.