Sosyal Medya vergi düzenlemesi 2022

 Youtuberlar nasıl vergi ödeyecek 2022

12.01.2022 tarihinde yayınlanan tebliğ ile sosyal medya üzerinden kazanç elde edenlerin nasıl vergi ödeyecekleri ile ilgili detaylar netleşti.

Buna göre sosyal medya üzerinden gelir elde edenler ikametlerinde bulunan Vergi Dairesine başvurup 193 sayılı gelir vergisi kanunun Mükerree 20-B maddesi kapsamında istisna belgesi alması gerekli .Bu istisna belgesi ile banka hesabı açılacak. Açılan banka hesabı vergi dairesine bildirilecek. İlgili banka hesabına gelen her tutar üzerinden %15 vergi kesintisi yapılacak. Bunun dışında defter tutma, beyanname verme gibi yükümlülükler ortadan kalkmıştır.

Sosyal medya istisna sınırı ne kadar?

2022 yılı için 880.000 TL gelire kadar beyanname verme yükümlülüğü yok. 880.000 TL’yi aşanlar ise ertesi yıl mart ayında yıllık beyanname ile Yıllık Gelir Vergisi ödeyecekler. Bu aşamada , yıl içerisinde yapılan gider ve harcamaları belgelendirmek sureti ile gider olarak vergiden indirebilirler.

Sosyal Medya İstisnasından Kimler Kapsam Dışı?

Kendi web siteleri reklam geliri elde eden kişiler kapsam dışındadır. Şahıs işletmesi dışındaki Şirketler, tüzel kişiler istisnadan faydalanamaz. Oyun geliştiricilerinin sosyal ağ sağlayıcısı üzerinden elde ettikleri reklam geliri kapsam içinde ancak oyunun satışı olursa bu kapsam dışında bırakmıştır. Tiktok, dlive, twitc, youtube gelirleri kapsam içindedir.
İnstagram Reklam Gelirleri ve influencerlar;

İnstagram üzerinden link paylaşanların durumu

Yeni yasa kapsamında İnstagram üzerinden link paylaşarak gelir elde edenler istisna kapsamında değildir. Tebliğde yer alan : ç- Sosyal ağ sağlayıcısı olarak ifade edilen yerlelerden reklam geliri vb elde edenler kastedilmiştir. Trendyol, Hepsiburada ve benzer alışveriş sitelerinin linklerini paylaşanlar bu istisna kapsamı dışındadır.

Ajans Ortak Çalışması Yapan Sosyal Medya Geliri Elde Edenlerin Durumu:

Ajanslar üzerinden gelir elde eden youtuberlar, bu gelirleri için İstisna belgesi alıp %15 kesinti yaparak bu istisnadan faydalanabilirler. Ajanslar fenomenlere ödedikleri tutarlar için ayrıca belge düzenlemeden banka dekontunu gider pusulası olarak işleme alacaklar. Ayrıca bir kesinti yapılmayacak

Sosyal medya kazançları için dikkat edilmesi gerekenler;

İstisna kapsamına giren tüm gelirler ilgili banka hesabına yatırılmalıdır. Banka hesabına yatırılmadığının tespiti halinde bu kişiler istisna uygulamasından çıkarılacaktır. Sosyal medya içerik üreticilerine nakip para veya nakit dışında yapılan ödemeler örneğin cep telefonu bedelini , içerik üreticisi kendisi nakit olarak ilgili banka hesabına göndermelidir.

Sosyal medya içerik üreticilerinin vergisel konuda danışmanlığı için iletişime geçebilirsiniz.